Mes naudojame slapukus ('cookies'). Naršydami jus sutinkate su slapukų naudojimu.

Sutinku su naudojimu Sužinoti daugiau
Lietuvos nacionalinė vartotojų federacija

10 Patarimų pacientams

1. Geriau užduokite per daug klausimų negu per mažai.

Svarbu suprasti savo ligą, tai, kas su jumis daroma, kokius duomenis apie jūsų sveikatos būklę gydytojas jau turi ir koks gydymas jums skirtas. Jeigu nesuprantate atsakymo, prašykite paaiškinti dar kartą taip, kad suprastumėte.

2. Informuokite gydytoją apie savo įpročius, gyvenimo būdą, net jei jis pamiršta pasiteirauti.

Reikėtų informuoti medikus apie vartojamus vaistus, įskaitant alternatyvų gydymą, maisto papildus, dietą ir kt. Nepamirškite pasakyti, jei esate alergiškas vaistams ar maistui.

3. Užsirašykite.

Sirgdami veskite dienoraštį. Pravartu užsirašyti kilusius klausimus, kuriuos vėliau galėsite užduoti medikams.

4. Jeigu operuositės, svarbu su gydytoju smulkiai aptarti kas ir kaip vyks.

Galite paprašyti gydytojo, kad ant odos pažymėtų tą vietą, kuri bus operuojama. Būtinai nuodugniai išsiaiškinkite visas galimas komplikacijas, pooperacinio laikotarpio ypatumus, alternatyvius gydymo būdus.

5. Prašykite objektyvių, tyrimais pagrįstų savo sveikatos rodiklių.

Prašykite, kad gydytojas atliktų medicininius tyrimus, patvirtinančius jūsų sveikatos būklės dinamiką. Jei Ligonių kasos jų nefinansuoja, užmokėkite patys, bet nepasikliaukite tik subjektyviais medikų stebėjimais ir stereotipinėmis išvadomis, nes jūsų atvejis individualus.

6. Išsiaiškinkite, kaip tęsti gydymą

Kai jus išrašo namo, klauskite, kaip, kur ir kiek laiko turi būti tęsiamas gydymas, ką jums reikia daryti. Labai svarbu užtikrinti tinkamą gydymo tęstinumą, nes profesionaliai atliktai operacijai gali pakenkti netinkama pooperacinė slauga ir per anksti nutrauktas gydymas.

7. Sakykite, jei skauda. 

Svarbu, kad gydytojas žinotų visus simptomus, net kai skauda kitur nei sergančią vietą.

8. Būkite informuoti apie vaistus.

Turite žinoti savo vaistų pavadinimą, kaip jie veikia ir kiek laiko juos reikia  vartoti. Jeigu vaistų daug, pasidarykite sąrašą. Išsiaiškinkite vaistų šalutinį poveikį, pasiteiraukite, koks maistas ar gėrimai gali turėti neigiamą sąveiką su vartojamais medikamentais.

9. Sužinokite dar vieną nuomonę.

Idealu, jeigu apie jūsų susirgimą ir gydymą savo nuomonę išsakys dar vienas specialistas. Skirkite laiko informacijos apie savo ligą paieškai internete. Pravartu pasidomėti ir panašų gydymą patyrusių ligonių patirtimi.  

10. Žinokite savo teises.

Jūs turite teisę į kokybišką diagnostiką, gydymą, reabilitaciją, informaciją apie savo sveikatą, tyrimus, jūs galite rinktis gydymo įstaigą, mediką ir kt. Nebūkite kuklūs, savo teises įgyvendinkite drąsiai.